Wykorzystanie osprzętu dodatkowego w wózkach widłowych

Coraz częściej osoby kupujące wózek widłowy wyposażają go w osprzęt dodatkowy. W niektórych przypadkach osprzęt jest konieczny a w innych jego zastosowanie zwiększa wydajność lub poprawia bezpieczeństwo pracy.

Wybór konkretnego osprzętu dokonywany jest głównie ze względy na rodzaj pracy którą ma wykonywać ale nie bez znaczenia jest również typ wózka jak i warunki pracy. Osprzęt dodatkowy możemy podzielić na ten którego wykorzystanie służy do wykonywania głównego zadania polegającego na rozładunku, załadunku czy transporcie, do tego służą głównie przesuwy boczne, obrotnice, chwytaki, szufle, pozycjonery, paletyzery, przedłużki, żurawie czy trzpienie. Drugą grupą osprzętów dodatkowych są te które stosuje się incydentalnie do prac dodatkowych mowa tu o pługa do odśnieżania czy platformach roboczych dzięki którym możemy bezpiecznie wykonywać pewne prace na wysokości.

Przesuw boczny pomaga precyzyjnie przestawić ładunek na boki bez potrzeby jazdy wózkiem. Przydaje się to np. przy załadunku na auto czy magazynowaniu towarów blisko siebie.
Obrotnice pozwalają na obrót ładunku zarówno w celu jego odwrócenia czy też np. w celu wysypania materiału za skrzyni czy innego pojemnika co sprawdza się np. w branży sadowniczej.

Beczki, bele czy kartony (np. sprzęt AGD, RTV) najprościej przewozić przy użyciu chwytaków. Często są zintegrowane z obrotnicami dzięki którym możemy opróżniać beczki lub manewrować belami papieru.

Do przewozu materiałów sypkich służą szufle czy łyżki. Montowane mogą być na widłach lub bezpośrednio na karetce. Występują jako szufle hydrauliczne oraz mechaniczne otwierane za pomocą cięgna a zamykane po opuszczeniu karetki na dół.
Paletyzery umożliwiają jednoczesny transport nawet do ośmiu palet. Przeważnie paletyzery są wyposażone w zintegrowany przesuw boczny

Zaufali nam
Facebook Instagram Youtube