Wpływ stanu technicznego wózka na bezpieczeństwo i koszty

Wózki widłowe często są intensywnie eksploatowane w firmach. Pracują w bardzo różnych środowiskach, czasem bardzo wymagających. Utrzymanie ich w stałej gotowości technicznej i bezpieczeństwo pracowników wymaga profesjonalnego podejścia, a przecież nie każda firma może zapewnić odpowiedni serwis na miejscu.

Głównymi przyczynami wypadków miejscu pracy obok błędów pracowników i niewłaściwej organizacji pracy jest zły stan techniczny wykorzystywanych urządzeń i pojazdów. Nawet błahe wydawałoby się usterki lub nieuważna, pobieżna  kontrola stanu wózków może w konsekwencji skutkować kosztownymi awariami i niestety tragicznymi wypadkami.

Podstawową metodą unikania tych nieprzyjemnych zdarzeń jest po pierwsze zapobieganie przyczynom ich powstawania. Regularna, fachowa konserwacja wózka to podstawa. Niektóre firmy w dbałości o komfort pracy z wózkami wprowadzają specjalne, dedykowane systemy informatyczne, których zadaniem jest nie tylko ostrzeganie operatora o nieprawidłowej pracy podzespołów ale też bezpośrednie informowanie serwisu. Skraca się w ten sposób czas oczekiwania na części zamienne, zapobiega poważniejszym w skutkach awariom i kosztownym przestojom.

Tak skomplikowane urządzenie jakim jest współczesny wózek wymaga ciągłego monitorowania.  Wymagają tego układy sterujące, napędowe, hamulcowe, cięgna nośne, urządzenia oświetleniowe i sygnalizacyjne.

Istotny wpływ na stan techniczny wózka wpływają również: odpowiednie zabezpieczenia ładunku, dostosowanie prędkości jazdy do infrastruktury magazynu, przystosowanie ciężaru ładunku do parametrów wózka.

Zaufali nam
Facebook Instagram Youtube