Wózek widłowy nie tylko do przemysłu

Branża rolna jest tą, która przez długi czas nie widziała szerszych zastosowań dla wózków i widłowych. Przez wiele lat królowały głównie ładowacze czołowe z widłami paletowymi. Jednak coraz większa organizacja prac produkcyjnych w rolnictwie i postęp techniczny wózków widłowych jest tym miejscem gdzie potrzeby spotykają się z możliwościami.

Zanim produkt rolny trafi z pola na półki sklepowe uczestniczy w całym łańcuchu dostaw – od zaopatrzenia w środki produkcji (nawozy, środki ochrony roślin) przez transport, magazynowanie i przetwórstwo wyrobów rolnych. Wzrost potencjału produkcyjnego gospodarstw zachęca do stosowania standaryzowanych opakowań transportowych.  A tymi najłatwiej manipuluje się przy pomocy wyspecjalizowanego sprzętu.

Pionierem we wprowadzaniu wózków widłowych było przede wszystkim sadownictwo. Głównym motorem napędowym są jak zwykle koszty. Powierzchnia magazynów i przechowalni owoców jest zwykle ograniczona, a regały spiętrzone. Jest to idealne miejsce do zastosowania zwrotnych i wysoko unoszących wózków widłowych. Najistotniejszy nie jest tu sam udźwig – bowiem wiele z ładunków to ładunki przestrzenne – istotna jest możliwość precyzyjnego manewrowania ładunkiem i niewielkie gabaryty wózka. Wózek zaopatrzony w odpowiedni zestaw osprzętu potrafi wiele prac zmechanizować. Typowy osprzęt wykorzystywany w rolnictwie to: chwytaki do beczek, obrotnice ułatwiające wyładunek towarów, przesuw boczny wideł, wagi. Zastosowanie wyspecjalizowanego osprzętu potrafi wykorzystać jeden wózek do wielu czynności.

Prace w rolnictwie stawiają też wymagania samym wózkom. Z uwagi ba zróżnicowane podłoże  zawieszenie musi być uniesione a napęd silniejszy.. Typowym napędem wózka do prac na zewnątrz jest napęd spalinowy DIESEL z uwagi na szerokie zastosowanie oleju napędowego w rolnictwie. Korzystanie z wózka na otwartej przestrzeni, prócz możliwości trakcyjnych wymaga odpowiednio chronionej kabiny operatora Z kolei do prac wewnątrz magazynów, chłodni, przechowalni idealnie nadają się szybkie i zwrotne wózki elektryczne z wysuwanym masztem.

Zakup wszechstronnego, niezawodnego i nieawaryjnego wózka widłowego można sfinansować także ze środków pomocowych:

  1. Od 10 kwietnia do 9 maja 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój"
  2. Od 30 marca do 28 kwietnia 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
  3. „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” 100 tys. zł. premii dla młodych rolników - wnioski można składać od 27 kwietnia
Zaufali nam
Facebook Instagram Youtube