O czym warto pamiętać kupując wózek widłowy

Decyzja o zakupie wózka widłowego to zawsze spory problem dla firmy. Głównym kryterium są oczywiście potrzeby firmy, a więc do czego i jak często wózek będzie używany a po drugie jake są możliwości sfinansowania takiego zakupu.

 

Często dopiero po zakupie ujawniają się nieprzewidziane wcześniej potrzeby lub problemy, o których nikt nie pomyślał. Warto zatem zadać sobie kilka podstawowych pytań:

Jaki jest potrzebny udźwig. Każdy wózek ma deklarowany przez producenta udźwig nominalny, lecz jest on określony dla konkretnego środka ciężkości ładunku umieszczonego na wózku. Często udźwig spada wraz z wysokością unoszenia. Różnice mogą być znaczne. Warto zatem przyjrzeć się tzw. udźwigowi szczątkowemu – czyli udźwigowi na najwyższej wysokości unoszenia. Nie wolno przy tym zapomnieć, że widły, czy inny osprzęt montowany na wózku też ma swój, czasem znaczny ciężar i czasem oddalają środek ciężkości dla którego liczony jest udźwig.

Jak jest potrzebna wysokość unoszenia – czy praca wózka będzie polegała na umieszczaniu palet na wysokich regałach, czy będzie on służył wyłącznie do prac przeładunkowych? Z tym łączy się inne czasami pomijane zagadnienie: czy wysokość wózka ze złożonym masztem pozwoli mu pokonać bramy i przejścia miedzy pomieszczeniami? Czy zmieści się w wąskich przejściach między regałami?

Gdzie wózek będzie pracował? Od odpowiedzi na to pytanie zależy rodzaj stosowanego napędu – Jeżeli ma być to praca we wnętrzach, idealny jest wózek z napędem elektrycznym. Jeżeli w terenie lepszy będzie terenowy diesel. Z tym również związana jest kwestia ogumienia. Opony pełne lepiej stabilizują ładunek, lecz pneumatyczne są przyjaźniejsze dla układu kierowniczego. Opony pełne są dwukrotnie droższe, ale znacznie wytrzymalsze. Opony pneumatyczne łatwiej wymienić. To warto przemyśleć zanim dokona się zakupu. Późniejsza zmiana rodzaju ogumienia jest możliwa, lecz może okazać się kosztowna.

Zakup wózka używanego niesie za sobą inne rodzaje ryzyka. Dokonując zakupu często nie wiemy jak bardzo jest wyeksploatowany.

Zanim więc podejmie się decyzje o zakupie wózka widłowego warto zasięgnąć opinii specjalisty lub wyspecjalizowanej firmy która pomoże rozeznać się w ofercie, wskaże wózek i zweryfikuje jego stan techniczny. Renomowany dostawca wózka ma solidnie udokumentowana przeszłość wózka i może wskazać odpowiedni serwis który zagwarantuje długą bezawaryjna pracę wózka. Zakup od renomowanego dostawcy ma także inna zaletę – sprzedawane przez niego wózki są po przeglądach i niezbędnych naprawach oraz maja z reguły 6 miesięczną gwarancję. Taki wózek na pewno przejdzie przez najbliższy przegląd UDT.

Zaufali nam
Facebook Instagram Youtube